git یکی از پرکاربردترین سیستم های کنترل نسخه یا ورژن کنترل (version Control) است. برای اینکه درک مناسبی از این سیستم و سیستم های مشابه داشته باشید باید در ابتدا در مورد کنترل نسخه یا (version control)  اطلاعاتی داشته باشید.

سیستم‌ کنترل نسخه  در واقع نرم افزاری هستند که کلیه تغییرات نرم افزار شما را ذخیره کرده و به شما کمک میکنند در هر لحظه از کار که نیاز داشتید به مراحل قبل رفته و تغییرات اعمال شده را مشاهده کنید یا نرم افزار خود را وضعیت چند ساعت یا حتی چند روز و ماه قبل برگردانید .وقتی شما در حال توصعه نرم افزار یا بروزرسانی آن هستید نسخه های قبلی کد های شما ذخیره خواهد شد . و بصورت دائمی در دسترس خواهد بود. که در اصطلاح به این کار اسنپ شات گرفتن نیز میگویند.

نرم افزار های کنترل نسخه مانند git با این شیوه از کار خدمات بسیاری را برای ما فراهم اورده اند . فرض کنید اگر این چنین سیستم هایی وجود نداشت در واقع ما مجبور بودیم هر بار یه کپی از نرم افزار را در فولدر های دیگر نگهداری کنیم (هنوز بعضی از برنامه نویسان بهاین شیوه کار میکنند) که این شیوه درست و دقیقی نخواهد بود .

در سیستم هایی مانند گیت شما قابلیت اینرا خواهید داشت که خط به خط تغییرات را مشاهده کنید و بعد تصمیم بگیرید که تغییرات اعمال شده روی نرمافزار شما بمانند یا خیر.

سادگی کار با گیت

این سیستم و دیگر سیستم های مشابه شیوه کارکرد بسیار سده ای دارند که  همین موضوع باعث شده استقبال بسیار خوبی از این نرم افزار ها در سطح جهان صورت گیرد، شما به سادگی میتوانید با مرور دستورات خاص این نرم افزار ها با آنها کار خود را آغاز کنید .

مزایای استفاده از git

به سادگی بین نسخه های نرم افزارتان حرکت کنید و هر تغییری که مناسب کار شما نبود را اعمال نکنید .

تاریخچه تغییرات را مشاهده کنید

امکان کار تیمی را فراهم میکند بدون اینکه اختلالی درکار تیم پیش بیاید

میتوانید به سادگی ببینید که چه کسی چه تغییراتی را اعمال کرده است

برخی از مفاهیم git

init

برای اضافه کردن گیت به پروژه از این دستور در دایرکتوری مورد نظر استفاده میکنیم

status

برای بررسی و مشاهده وضعیت پروژه از این دستور استفاده میکنیم

add

برای اضافه کردن فایلها به گیت از دستور add استفاده میکنیم

اگر از در انتهای این دستور یک نقطه قرار دهید تمام فایل هایی که تا الان اضافه نشده اند  به گیت اضافه میشوند و اگر این دستور مناسب شما نبود و قصد داشتید فقط یک یا چند فایل خاص را به گیت اضافه کنید اسم فایل ها را در ادامه دستور اضافه میکنیم.