مصاحبه موفق کاری

چگونه برای مصاحبه آماده شوید
ممکن است آماده شدن برای مصاحبه نگران کننده به نظر برسد ، اما چندین مرحله وجود دارد که می توانید برای آماده سازی خود برای مصاحبه موفق انجام دهید. می توانید یک چک لیست مقدماتی مصاحبه را با موارد زیر ایجاد کنید:

با ما همراه باشید تا با نحوه مصاحبه موفق کاری آشنا شوید.

توضیحات شغلی را با دقت بررسی کنید
در نظر بگیرید که در حال انجام چه  مصاحبه ای هستید  و مدارک تحصیلی خود و تخصصی شما چیست؟
انجام تحقیقات در مورد شرکت و نقش کاری که برای آن مصاحبه انجام میشود.
پاسخ های خود را در مورد سؤالات متداول مصاحبه در نظر بگیرید
صداو لحن صحبت کردن و زبان بدن خود را تمرین کنید
چندین سؤال متفکرانه برای مصاحبه کننده (ها) آماده کنید
انجام مصاحبه های غیر واقعی و تمرینی
رزومه خود را اماده کیند
رسیدن به موقع به محل مصاحبه (شاید نیاز به سفر داشته باشید)
خودت را بفروش
پس از مصاحبه آماده پیگیری شوید

آماده شدن برای مصاحبه موفق کاری
آماده سازی برای مصاحبه در درجه اول به معنای صرف وقت برای در نظر گرفتن اهداف و مدارک تحصیلی شما نسبت به موقعیت شغلی و کارفرما است. برای دستیابی به این هدف ، شما باید تحقیقاتی در مورد شرکت انجام داده و توضیحات شغلی را با دقت بررسی کنید تا درک کنید که چرا فکر میکنید شرایط استخدام در این موقعیت شغلی را دارید و از این وضعیت مناسب برخوردار هستید. بیایید مراحل آماده سازی برای مصاحبه را بررسی کنیم.

1. توضیحات شغلی را با دقت بررسی کنید
در طول اماده شدن برای مصاحبه ، شما باید از توضیحات شغلی ارسال شده کارفرما به عنوان راهنما استفاده کنید. شرح شغل ، لیستی از صلاحیت ها ، ویژگی ها و پیش زمینه هایی  که کارفرما در فرد موردنظر خود جستجو خواهد کرد. هرچه بیشتر بتوانید خود را با این جزئیات هماهنگ کنید ، بیشتر می تواند کارفرمارا قانع کنید که  واجد شرایط هستید. تحقیق کامل در مورد توضیحات کارفرما ، چون قطعا از شما در این زمینه ها سوال خواهد شد و باید امادگی کافی و شناخت کافی را داشته باشید.

2. در نظر بگیرید که در حال انجام چه  مصاحبه ای هستید  و مدارک تحصیلی خود و تخصصی شما چیست؟
قبل از مصاحبه ، باید درک خوبی از اینکه چرا شغل را می خواهید و چرا واجد شرایط  هستید ، داشته باشید. شما باید آماده باشید تا علاقه خود را به این فرصت شغلی توضیح دهید و چرا بهترین فرد برای این نقش هستید.

3. انجام تحقیقات در مورد شرکت و نقش کاری که برای آن مصاحبه انجام میشود.
تحقیق در مورد شرکتی که متقاضی استخدام در آن هستید ، بخش مهمی از آماده شدن برای مصاحبه است. این امر نه تنها به فراهم آوردن زمینه برای مکالمات مصاحبه شما کمک می کند بلکه هنگام تهیه سؤالات متفکرانه برای مصاحبه کنندگان به شما کمک می کند.

تحقیق در مورد شرکت و نقش هر چه بیشتر ممکن است نتیجه رقابت را برای شما رقم بزند. نه تنها این ، بلکه آمادگی کامل برای مصاحبه به شما کمک می کند تا آرام باشید تا بتوانید در بهترین حالت خود باشید. در اینجا چند مورد است که شما باید قبل از مصاحبه خود بدانید:

در مورد محصول یا خدمات شرکت تحقیق کنید
حتی اگر این نقش به طور مستقیم با محصول یا خدمات شرکت ارتباط نداشته باشد ، در هر صورت شما باز هم عضوی از تیم هستید. این مهم است که بتوانید در مورد محصول یا خدمتی که شرکت تولید و تبلیغ می کندبدانید  ، تمام مهارت های مورد نیازخود را بیاموزید. شما لزوماً نیازی به درک جزئیات آن ندارید ، به ویژه اگر این یک محصول فنی باشد و برای موقعیت غیر فنی مصاحبه می کنید ، اما باید درک اساسی از محصولات یا خدماتی که شرکت ارائه می دهد داشته باشد. ممکن است ، از نمونه محصول خریداری کنید تا خود را به عنوان یک مشتریبا محصول یا خدمات آشنا شوید. هرچه بیشتر از دید شرکت و مشتری بتوانید در مورد محصول صحبت کنید و اطلاعات داشته باشید ، در مصاحبه خود عملکرد بهتری خواهید داشت.
در مورد موقعیت کاری مورد نظر تحقیق کنید
مهم است که توضیحات موقعیت شغلی را با دقت بخوانید و اطمینان حاصل کنید که کلیه الزامات و مسئولیت هایی که در کنار آن به وجود می آید را درک کرده اید. این امر نه تنها شما را با سؤالهای متفکرانه و هدفمند در مورد موقعیت در طول مصاحبه آماده می کند ، بلکه این اطمینان را به کارفرما میدهد  که در صورت به دست آوردن شغل ، واقعاً واجد شرایط و آمادگی برای مقابله با مسئولیت ها هستید. در صورت امکان ، موقعیت های شغلی مشابه را نیز بررسی کنید و نظرات را از این طریق بخوانید.  بنابراین شما می توانید از آنچه که فعالیت های روزانه انجام می شود ، ایده بگیرید. در طول مصاحبه ، شفاف سازی یا جزییاتی در مورد موقعیت شغلی را بخواهید ، بنابراین اگر می توانید یک پیشنهاد شغلی دریافت کنید ، مطمئن باشید که آماده هستید. تحقیق در مورد موقعیت شغلی و نقش کاری شما قبل از مصاحبه نیز به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که آیا موقعیت برای شما مناسب است یا خیر.
در مورد فرهنگ شرکت تحقیق کنید
شرکت های مدرن معمولاً دارای حساب و بلاگ های رسانه های اجتماعی هستند که در مورد فرهنگ و صنعت شرکت آنها بحث می کنند. این اطلاعات می تواند تصویری از لحن و شخصیت شرکت و همچنین آنچه برای آنها ارزش قائل است ، به شما القا کند. مهم نیست که چقدر یک شغل خوب به نظر برسد ، مهم است که شما در فرهنگ شرکت قرار بگیرید و از یک شخصیت و ارزش های مشابه استفاده کنید.
اگر درمورد محیط کار ، فرهنگ ، شخصیت یا ارزشها سؤالی دارید ، حتما در طول مصاحبه از آنها سؤال کنید. این سؤالات می تواند از نرم افزار و ابزار مورد استفاده شرکت تا سیاست های مربوط به تعطیلات و زمان مرخصی در هنگام بیماری متغیر باشد. به یاد داشته باشید که مصاحبه فقط به همان اندازه است و شما همینقدر وقت دارید تا شرکت مناسب خود را پیدا کنید ، همانطور که همانطور که شرکت زمان دارد تا فرد مورد نظر خود را بیابد. دانستن اینکه ارزشهای شما با شرکت مطابقت دارد ، زندگی حرفه ای و شاد را تضمین می کند. این همچنین فرصتی مناسب برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت و نشان دادن خود به کارفرماست.

4. پاسخ های خود را در مورد سؤالات متداول مصاحبه در نظر بگیرید
اگرچه شما نمی توانید هر سؤالی را که در مصاحبه از شما خواسته می شود پیش بینی کنید ، اما چند سؤال متداول وجود دارد که می توانید برای آنها برنامه ریزی کنید. همچنین ممکن است شمابتوانید شیوه ای را طراحی کنید که به سرعت توصیف کند که چه کسی هستید ، چه کاری انجام می دهید و چه می خواهید.

بعضی از مشاغل وجود دارند که ممکن است در طول مصاحبه شامل یک آزمون یا ارزیابی شوند. به عنوان مثال ، اگر برای برنامه نویسی ، نقش توسعه یا تجزیه و تحلیل رایانه مصاحبه می کنید ، ممکن است از شما خواسته شود چند خطکد را بنویسید یا ارزیابی کنید. ممکن است مشورت با همکاران در این زمینه برای مرور برخی نمونه تست ها مفید باشد.

در اینجا چند نمونه از سوالات مصاحبه رایج آورده شده است:

چرا میخواهید اینجا کار کنید؟
بهترین راه برای پاسخ این سوال ، آگاهی از محصولات ، خدمات ، رسالت ، تاریخ و فرهنگ شرکت است. در پاسخ خود به جنبه‌های شرکتی که برای شما جذابیت دارند و با اهداف شغلی خود هماهنگ هستید ، ذکر کنید. به عنوان مثال: “من دوست دارم فرصتی را برای همکاری با شرکتی که تغییری ایجاد می کند ، دوست دارم. شرکتی پیدا کنم با محیط کار مثبت و ارزشهای مطابق با ارزش های خودم ، در طول جستجوی کار الویت هایی را مد نظر دارم که با توجه به انها  این شرکت در صدر لیست قرار دارد. ”
چه چیزی باعث شده به این موقعیت کاری علاقمند شوید؟
کارفرمایان  این سؤال می پرسند که نقش را درک کنند ، و به شما فرصتی دهند که مهارت های مربوطه خود را توضیح دهید و آنها را مجاب کنید که برای این نقش مناسب هستید. در اینجا میتوانید با مقایسه نیاز های آن موقعیت شغلی و مهارت های خود این حس را به کارفرما منتقل کنید. چند مورد را انتخاب کنید که احساس میکنید نقاط مثبت و برتری شما نسبت به دیگران است و از انها و بیانشان لذت میبرید، و روی جواب هایتان توجه کنید. به عنوان مثال: “من در بیشتر دوره های حرفه ای طراحی سایت حضور داشتم و برای این کار اشتیاق و علاقه فراوانی داشته ام. من از اینکه این شرکت از محصولات Adobe استفاده می کند بسیار هیجان زده شدم زیرا من تسلط کافی در استفاده از این  نرم افزار ها را دارم . همچنین ، من طرفدار اعمال گردش کار سریع برای طراحی هستم. من فکر می کنم این موثرترین روش برای مقابله با پروژه های بزرگ است. من در شغل قبلی خود به عنوان مدیر UX توانستم روند موفقیت آمیز را ایجاد و راه اندازی کنم و شاهد پیشرفت های چشمگیری در سرعت پروژه بودیم. ”
بزرگترین نقاط قوت شما چیست؟
این سوال فرصتی را به شما می دهد تا در مورد مهارت های فنی و اخلاقی خود صحبت کنید. هنگامی که یک مصاحبه کننده از شما می خواهد نقاط قوت خود را توصیف کنید ، ویژگی ها و خصوصیات شخصی خود را به اشتراک بگذارید و سپس آنها را به نقش شغلی  که مصاحبه می کنید ارتباط دهید. مثال: “من بسور طبیعی توان حل کردن مساِل را بخوبی دارم . و میدانم برای مشکلات بزرگ چگونه باید راه حلی مناسب پیدا کرد و همیشه از چالش های جدید استقبال میکنم. این چیزی است که من همیشه از آن لذت برده ام و چیزی است که از آن لذت می برم. بخش عمده ای از توسعه محصول در جستجوی راه حل های نوآورانه برای مسائل چالش برانگیز است ، و این همان چیزی است که در وهله اول من را به این مسیر شغلی کشاند. ”

علاوه بر اینها ، شما همچنین باید برای تهیه پاسخ به سؤالات مصاحبه رفتاری اقدام کنید.

5- صدا و لحن صحبت کردن و زبان بدن خود را تمرین کنید
تأثیر مثبت و ماندگار در طی مراحل مصاحبه مهم است. شما می توانید این کار را با تمرین صدا و لحن صحبت صحیح و اعتماد به نفس و زبان دوستانه و باز بدن انجام دهید. اگرچه ممکن است این موارد به طور طبیعی برای شما پیش بیاید ، ممکن است بخواهید این کار را با دوستان ، خانواده و یا فامیل تمرین کنید. به لبخند ، لرزش دست و قدم توجه ویژه ای داشته باشید.

6. چندین سؤال متفکرانه برای مصاحبه کننده (ها) آماده کنید
بسیاری از کارفرمایان نسبت به متقاضیانی که سوالات متفکرانه درباره شرکت و موقعیت می پرسند ، احساس اطمینان می کنند. شما باید قبل از مصاحبه وقت بگذارید تا چندین سؤال را برای مصاحبه کننده خود تهیه کنید که نشان می دهد در مورد این شرکت تحقیق کرده اید و در مورد این موقعیت شغلی اطلاعات کافی دارید. نمونه هایی از سؤالاتی که می توانید بپرسید عبارتند از:

یک روز معمولی برای یک فرد در این موقعیت چگونه به نظر می رسد؟
چرا از کار در اینجا لذت می برید؟
موفق ترین کارمندان شما چه ویژگی هایی دارند؟
من واقعاً از یادگیری بیشتر در مورد این فرصت لذت بردم. مراحل بعدی در روند استخدام چیست؟

7. انجام مصاحبه های تمرینی و غیر واقعی
درست مانند صحبت های عمومی ، تمرین مصاحبه موفق کاری بهترین روش برای رفع اضطراب و بهبود اعتماد به نفس است. ممکن است تمرین خسته کننده باشد ، اما تکرار تجربه روند مصاحبه باعث راحتی بیشتر شما می شود و به شما کمک می کند تا برداشت صحیحی داشته باشید.

اگر دوستان یا خانواده خود را برای کمک در اختیار دارید ، مصاحبه های تمرینی و غیر واقعی  را تا آنجا که می توانید انجام دهید. اگر شخص دیگری ندارید ، سؤالات و پاسخ های خود را با صدای بلند تمرین کنید. ممکن است دریابید که یک پاسخ بد و نا مناسب به نظر می رسد یا آنچه را که می خواهید در هنگام صحبت کردن به شما منتقل نمی کند ، بنابراین این فرصتی به شما می دهد تا پاسخ های خود را اصلاح کرده و آنها را به خاطر بسپارید. هرچه مصاحبه خود را بیشتر تکرار کنید ، در طول واقعیت اطمینان بیشتری خواهید داشت.

8- چند نسخه فیزیکی رزومه خود را چاپ کنید
بیشتر کارفرمایان از شما نسخه های دیجیتالی رزومه شما  درخواست می کنند ، اما ممکن است در حین مصاحبه به راحتی به آن دسترسی نداشته باشند. داشتن نسخه ای برای ارائه به چندین مصاحبه کننده نشان می دهد که شما آماده و سازمان یافته اید. برای مصاحبه های متعدد باید حداقل سه نسخه داشته باشید ، بعلاوه یک نسخه برای خودتان که در ادامه باید دنبال کنید.

در حین آماده سازی ، در مورد رزومه خود توضیحاتی بخوانید و در مورد انتقاداتی که ممکن است ظاهر شود یا سایر موارد عجیب و غریب ، توضیحاتی را تکرار کنید. به عنوان مثال ، شما ممکن است وقت خود را برای مراقبت از یک کودک یا عضو خانواده ، بگذارید  یا دلایل قانونی دیگری برای شکاف های شغلی داشته باشید. اینها می تواند نگرانی کارفرمایان باشد ، بنابراین بهتر است توضیحات خود را تهیه کنید تا به آنها نشان دهید که شما مشکلی برای همکاری ندارید.

همچنین ممکن است با سؤالاتی درباره رزومه کاری خود مواجه شوید که به نوعی نقطه ضعف یا نقاط تاریک رزومه شما باشد. مهم است که در پرداختن به آنها صادقانه اما دیپلماتیک باشید. به عنوان مثال ، ممکن است شما به دلیل سرپرست یا مدیر خود یا سیاستی که با آنها موافقت نکرده اید ، شغل قبلی خود را ترک کرده باشید ، اما نمی خواهید در مورد کارفرمای سابق صحبت منفی کنید. این سؤالات احتمالی را در نظر بگیرید و پاسخ های خود را از قبل تهیه کنید ، بنابراین به طور اتفاقی چیزی را بیان نمی کنید که پشیمان شوید.

مانند بقیه مصاحبه ها ، بهتر است قبل از مصاحبه ، چندین بار با نوشتن یادداشت و تکرار جوابهای خود با صدای بلند تمرین کنید.

9. رسیدن به موقع به محل مصاحبه (شاید نیاز به سفر داشته باشید)
مصاحبه شغلی به دلایل زیادی برای اکثر افراد استرس زا است ، اما رسیدن به مصاحبه به خودی خود می تواند یک چالش باشد و گذراندن این چالش هاست که باعث بوجود آمدن یک مصاحبه موفق کاری میشود. اگر مصاحبه شما ناحیه ای ناآشنا یا حتی یک شهر کاملاً جدید است ، می تواند باعث اضطراب شود که بتوانید مسیر خود را پیدا کنید و مطمئن شوید که به موقع به مصاحبه رسیده اید.

برای جلوگیری از نگرانی بیش از حد از رفت و آمد خود ، خود را آماده کنید تا اطمینان حاصل کنید که همه روزها در روز ملاقات هموار پیش می روند. در اینجا آمده است:

زود حرکت کنید: ممکن است این امر واضح به نظر برسد ، اما بهتر است برای رسیدن به مصاحبه خود وقت زیادی را بگذارید ، حتی اگر این به معنای رسیدن زود هنگام باشد. حتی اگر شما چند دقیقه برای حرکت به سمت محل مصاحبه تلف کنید  ، موانع کوچک می تواند برای شما تاخیر ایجاد کند، مانند ترافیک سنگین ، تصادفات ، پارکینگ یا مشکل در یافتن ساختمان . اگر خیلی زود رسیدید ، فقط از وقت استفاده کنید تا یادداشت های خود را مرور کنید و از نظر ذهنی برای مصاحبه آماده شوید.
اطلاعات مخاطب مصاحبه را ذخیره کنید: حتی با زمان زیادی برای رفت و آمد ، گاهی اوقات شرایط خارج از کنترل شما هنوز می تواند باعث دیر رسیدن شما شود. اگر اتفاقی افتاد و می دانید کمی دیر می کنید ، با هماهنگ کننده مصاحبه خود تماس بگیرید و آنها را از اوضاع آگاه کنید. بیشتر مردم با این شرایط همدلی می کنند ، به خصوص اگر به آنها  از قبل اطلاع دهید و توضیحی مناسب ارائه کنید. در این شرایط ، بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که دیر و بدون اطلاع قبلی به محل مصاحبه برسید و سعی کنید انجا علت را توضیح دهید.
از قبل مکان را جستجو کنید: بیشتر مصاحبه ها روزها یا هفته ها پیش برنامه ریزی شده است ، بنابراین شما باید وقت خود را برای تحقیق در مورد مکان قرار دهید. اگر مصاحبه شما به اندازه کافی نزدیک است ، می توانید یک روز را برای رفتن به محل و چک کردن پارکینگ اختصاص دهید، به ترافیک توجه کنید و سوئیت یا دفتری را که مصاحبه شما در آن قرار دارد پیدا کنید. اگر از پارکینگ یا هر جنبه دیگری از مکان مضطرب هستید ، با مصاحبه کننده خود تماس بگیرید تا از آنها بیشتر اطلاعات دریافت کنید.

10. خود را بفروشید
یکی از بزرگترین چالش های مصاحبه فروش خودتان است. اکثر مردم از این نوع بیان ناراحت می شوند، حقیقت این است که شما مهارت ها و تجربیات حرفه ای دارید که ممکن است شما را از سایر متقاضیان متمایز کند ، بنابراین از شما انتظار میرود که بتوانید آنها را برای کارفرما به بهترین شکل ممکن ارائه دهید.

هنگامی که برای مصاحبه موفق کاری آماده می شوید ، به مهارت های خود که مربوط به موقعیت شغلی است توجه داشته باشید و به این فکر کنید که چگونه تجربیات و توانایی های شما می توانند در اهداف کلی بخش و شرکت نقش داشته باشند. پاسخ های شما تا حدودی کوتاه خواهد بود ، بنابراین می خواهید مثبت ترین و مناسب ترین اطلاعات را برای اشتراک در طول مصاحبه انتخاب کنید.

اگر معیارها یا آمارهایی برای نشان دادن دستاوردها یا رشد خود در طول نقشهای قبلی خود دارید ، آنها در فروش مصاحبه کمک بزرگی به شما می کنند. به عنوان مثال ، شما ممکن است فروش خود را با درصد مشخصی افزایش دهید یا تعامل رسانه های اجتماعی را در آخرین موقعیت خود افزایش دهید.

چه دستاوردهایی را در دست دارید ، در مورد اشتراک گذاری آنها در طول مصاحبه خود کوتاهی نکنبد. کارفرمای بالقوه شما می خواهد بداند که شما مناسب خواهید بود و می توانید چیزی را به شرکت تحویل دهید ، بنابراین آنها باید تمام دلایلی را که می توانید برای آنها فراهم آورید بدانند تا مصاحبه موفق کاری را پشت سر بگذارید.

11- پس از مصاحبه آماده پیگیری شوید
پس از مصاحبه ، شما باید برای پیگیری از کارفرما آماده شوید تا مصاحبه شما به یک مصاحبه موفق کاری تبدیل شود. انجام این کار ، شما را به کارفرما یادآوری می کند ، به آنها نشان می دهد که شما واقعاً به این موقعیت شغلی علاقه مند هستید و به شما این امکان را می دهد تا نکاتی به آنها یادآوری کنید.

در اینجا چند مرحله است که می توانید هنگام تهیه یک یادداشت پیگیری دنبال کنید:

در بند اول ، عنوان شغلی خاصی را ذکر کنید و از مصاحبه کننده خود تشکر کنید.
در بند دوم ، به نام شرکت و همچنین یک مکالمه و / یا هدفی توجه کنید که برای شخصی که با او صحبت کرده اید به ویژه مهم است. آن نکته را به تجربه و علاقه های خود وصل کنید.
در پاراگراف آخر ، از آنها بخواهید که سؤال دیگری را از شما بخواهند و با گفتن اینکه منتظر شنیدن دوباره هستند ، به شما نزدیک شوند.
برای کسب اطلاعات بیشتر و نمونه هایی از یادداشت های پیگیری ، به نمونه های پیگیری ایمیل برای بعد از مصاحبه مراجعه کنید.

نکته نهایی: اگر جواب یک سوال خاص را نمی دانید ، کاملاً قابل قبول است که یک لحظه مکث کنید و به سادگی بگویید ، “بگذارید یک لحظه در مورد آن فکر کنم.” آنها یک پاسخ متفکرانه هستند. حتما در هر صورت ممکن نمونه های خاص ارائه دهید. گرفتن وقت برای آماده شدن برای مصاحبه در نهایت به شما کمک می کند تا در طی فرایند احساس آرامش و اطمینان بیشتری داشته باشید.