این جلسه قصد دارم در مورد موتور قالب (template engine) لاراول صحبت کنم اما قبل از اینکه این بخش رو مطالعه کنید اگر پیش زمینه ای نسبت به لاراول ندارید بهتون پیشنهاد میکنم به درس اول آموزش لاراول مراجعه کنید و بعد از اون آموزش لاراول قسمت دوم : Route group بعد از اینکه با روت ها آشنا شدید درس آموزش لاراول قسمت سوم : view مطالعه کنید و بعد قسمت چهارم  یا آموزش لاراول ارسال مقادیربه view ها و بعد این مقاله که آموزش blade template engine  هست رو میتونید مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید بپرسید .

لاراول از موتور قالب blade استفاده کرده که بین رقبای خودش سبک تر ،سریع تر و کاربرد ساده تری هم داره . شاید سوال بشه براتون که چرا باید از این موتور قالب استفاده کنیم؟

امتیاز های زیادی داره از جمله ساده تر شدن کد ها ، خوانا تر شدن و همچنین رعایت موارد امنیتی هست . در ادامه این مبحث دستور هایی که باید استفاده کنیم در این موتور قالب رو براتون به ترتیب توضیح میدم و مثال هایی هم  برای درک بهتر و استفاده از کدها با هم مرور میکنیم .

قبل از شروع باید به این نکته هم اشاره کنم که شما برای استفاده از تگگ های php  بصورت سنتی محدودیتی نداریدو میتونید به سادگی از کد های php  هم استفاده کنید ولی  اینکار رو اصلا توصیه نمیکنم چون هم باید مجدد موارد امنیتی رو خودتون بصورت دستی چک کنید و هم قطعا کدهای بی نظم تر و شلوغ تری رو خواهید داشت .

شما زمانی که داخل یک کد php  قرار باشه از رشته ها استفاده کنید باید حتما qutation ها و یا single qutation  ها رو بسته به کدتون اصطلاحا scape کنید و همونطور  که میدونید باید از علائم زیادی داخل کد استفاده کنید که همین موارد باعث شلوغ شدن کدهای شما میشه .

بطور مثال شما در یک فایل blade برای نمایش یک متغیر میتونید به سادگی با {{value$}} استفاده کنید . برای استفاده از این دستور ها نیازی نیست کد خاصی بنویسید تگ خاصی استفاده کنید و… و به همین خاطر بسادگی میتونید بین کاراکتر های فارسی وسط صفحه و.. از این دستور ها استفاده کنید .

شما وقتی یک ادرس رو فراخوانی میکنید لاراول این صفحه رو اصطلاحا کامپایل میکنه به حالت یک صفحه با پسوند php  تبدیل میکنه و خروجی که شما دریافتمیکنید مجددا همون صفحه php ساده است .

این صفحات رو میتونید با مراجعه به ادرس زیر ببینید.

storage->framework->views

همونطور که قبل از شروع این اموزش گفتیم شما باید تسلط کافی روی php  داشته باشید پس در این قسمت ما دستور های php  و معادل اونها رو در blade  براتون معرفی میکنیم و از توضیح دستورها رد میشیم .چون فرض ما بر اینه که شما دستو رها رو بطور کامل میشناسید و مسلط هستید .

if:

blade:

if else:

blade:

ifelse

blade: